ارتودنسی چیست

ارتودنسی چیست

در این نوشته می خوانید :

واژه ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان ها است
اگر دندان ها به هر دلیل (کوچک بودن فک یا کجی دندان) روی هم افتاده باشند و یا هم تراز نباشند ، جویدن یا گاز گرفتن با دشواری صورت می گیرد همچنین نظافت دندان های روی هم قرار گرفته با سختی زیادی همراه است.
دندان های با فاصله و غیر هم تراز نیز از نظر زیبایی و عملکرد هم مشکلات خاص خود را دارند.مهم ترین نقش دندانها در جویدن و خرد کردن مواد غذایی است که اینکار باعث می شود ترکیب مواد غذایی با بزاق بهتر و سریعتر انجام شود و در واقع ما بهتر بتوانیم مواد غذ ایی را مصرف کنیم و دچار مشکلات معده و گوارش نشویم.
زمانی که دندان ها در جای مناسب خود نباشند و در حالت مناسب خود قرار نداشته باشند مانع از ایفای نقش دندان ها خواهد شد و این مهمترین دلیل برای ارتودنسی و شکل دادن و گذاشتن دندان ها در جای مناسب خودش است.

انواع ناهنجاری ها

عقب بودن دندان های فک پایین یکی دیگر از دلایل مهم برای ارتودنسی است که در این صورت دندان های فک بالا بیشتر از حد معمول رشد کرده که همان ناهنجاری فکی کلاس ۲ می باشد و گذشته از ظاهر نا زیبا عملکرد دندان ها را نیز با مشکل مواجه می کندکه بابد در این صورت حتما به دکتر متخصص ارتودنسی مراجعه نمود.

جلو بودن فک پایین که در این حالت دندان های فک پایین قدری جلوتر از دندان های فک بالا است که همان ناهنجاری فکی کلاس ۳ می باشد که در این حالت هم ارتودنسی دندان ها لازم و ضروری است .

وظیفه ارتودنسی

ردیف و هم سطح کردن دندان های بلند و کوتاه از اصلی ترین وظایف ارتودنسی است .

با بهره گیری از انواع روشهای ارتودنسی دندان نحوه قرار گیری دندان ها در دهان به صورت صحیح انجام گرفته همچنین در ارتودنسی دندان بیمارعلاوه بر عملکرد ، شاهد بهبود ظاهر دندان ها و زیبایی لبخند نیز می شود
همه این موارد در کنار هم نیاز به تخصص و دانش حرفه ای دارند که ما در کلینیک تخصصی دکتر حمید قاسمی به بهترین و مجهز ترین متد در خدمت شما عزیزان هستیم