ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان

در این نوشته می خوانید :

بهترین زمان برای ارتودنسی کودکان در بازه سنی ۷ تا ۱۱ سال می باشد چرا که نتایج بهتری بدست می آید و علاوه بر اینکه میتوان ارتودنسی دندان ها رو در مدت زمان کوتاه تری انجام داد ،درمان ناهنجاری فک و دندان نیز امروزه مقدور است

انجام ارتودنسی دندان برای کودکان در مقایسه با سنین بالاتر، سرعت بهبود بالا و اثرات سوء و عوارض کمتری در پی خواهد داشت. از طرفی دیگر ، انجام ارتودنسی کودکان علاوه بر شناسایی به موقع با مشکلات  دندان و فک باعث صرفه جویی در هزینه ارتودنسی میشود.

به دلیل اینکه هنوز دندان های کودک به صورت کامل در نیامدند و استخوان های فک انعطاف پذیری بالایی دارند  و می توان روند تکامل استخوان های فک و دندان ها را مورد ارزیابی قرار داد و مشکلات مرتبط با رویش دندانی را در همان مراحل اولیه شناسایی نمود.

کودکی بهترین زمان برای درمان مشکل فکی از قبیل

عدم قرارگیری صحیح فک ها بر روی هم

 برطرف کردن مشکلات مرتبط با تکلم و بلع، هدایت تکامل فک در ناهنجاری های شدید استخوانی و تنظیم نمودن فضای رویش دندانی در قوس پایین و بالا و کاهش شکستگی دندان های بیرون زده جلویی می باشد.بسته به نوع درمان، شدت ناهنجاری، درمان ارتودنسی کودکان با روش ارتودنسی ثابت و متحرک قابل انجام است.

ارتودنسی کودکان علاوه بر اصلاح طرح لبخند با ایجاد تناسب صورتی با هدایت رشد فک و فضاسازی مناسب برای رویش دندان ها سبب کاهش احتمال شکستگی دندان های بیرون زده جلویی، محافظت از فضای دندان های دائمی نروییده، بهبود سلامت لثه و دندان ها و کاهش طول درمان ارتودنسی ثابت برای کودکان میشود

زمان طلایی (Golden time)

زمان طلایی برای معاینه ارتودنسی دندان کودک، ۶ تا ۷ سالگی و قبل از رسیدن به سن بلوغ است و بهتر است ارتودنسی دندان قبل از سن ۸ تا ۹ سالگی انجام شود

قبل از ۹ سالگی بهترین سن برای ارتودنسی دندان

بهتر است از همان دوران کودکی به پوسیدگی دندان بچه ها رسیدگی شود چون در صورتی که دندان های شیری پوسیده شوند و ساختمان شان را از دست بدهند، بقیه دندان ها به تدریج فضای آنها را پر می کنند.

بنابر این پدر و مادر ها نباید اجازه دهند دندان شیری کودک شان پوک یا پوسیده شود و در صورت پوک شدن باید حتما برای پر کردن دندان او اقدام کنند.
این متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک، به نقش ژنتیک و ضربه های وارد شده به فک اشاره می کند و توضیح می دهد:« ژنتیک نقش مهمی در ناهنجاری های فک و دندان دارد و ضربه هایی هم که به این ناحیه وارد می شود، نباید دست کم گرفته شوند مخصوصا ضربه هایی که خونریزی یا شکستگی را به دنبال دارند. به همین دلیل بلافاصله پس از ضربه دیدن کودک، او باید توسط دندانپزشک معاینه شود تا از بروز مشکلات بعدی بتوان جلوگیری کرد.»
وی تمیز کردن دندان های شیرخواران را بسیار مهم می داند و پیشنهاد می کند:« برای تمیز کردن دندان شیرخواران بهتر است از مسواک انگشتی استفاده شود و یا می توان از پنبه یا گاز استریل خیس هم برای این کار استفاده کرد. البته طبیعی است که نوزاد در دفعات اول در برابر مسواک زدن مقاومت کند اما پدر و مادر باید با هر ترفندی شده دندان های او را تمیز کنند. همچنین والدین می توانند برای پیشگیری از پوسیده شدن دندان بچه، اجازه ندهند که شیشه شیر یا آب قند به طور مداوم دم دستش باشد و آنها را بخورد. همچنین بهتر است بعد از هر بار شیر دادن به بچه دهانش را با آب بشورند.»

متخصص ارتودنسی کودکان در کرج

جلسات مشاوره رایگان در کلینیک ما برای این طرح ریزی شده تا شما عزیزان از نزدیک با توسط متخصص ارتودنسی کودکان در کرج معاینه شده و با کادر درمانی و محیط درمانی آشنا شده و بتوانیم بطور تفضیلی به شرح درمان شما بپردازیم تا با داشتن اطلاعات کامل بهترین انتخاب را داشته باشید