ارتودنسی نامرئی

ارتودنسي نامرئي(براكت همرنگ)

در این نوشته می خوانید :

ارتودنسی نامرئی(براکت های سرامیکی) برای رفع ناهنجاری ها و فاصله بین دندانها از مواد کامپوزیتی و آلیاژ های سرامیکی ساخته می شوند. مواد کامپوزیتی، مشابه همان موادی اند که برای پر کردن دندان استفاده می شوند؛ همچنین برای ساختن براکت ارتودنسی از این مواد، از روشی مشابه روش پر کردن دندان استفاده می شود.

این براکت ها با داشتن شکلی دقیقا مشابه دندان های شما، حالتی “ارتودنسی نامرئی” به خود می گیرند. با این حال در فاصله ی نزدیک می توان تشخیص داد که فرد از براکت استفاده می کند، ولی در کل مانند براکت های فلزی قدیمی انگشت نما نیستند. همچنین در ارتودنسی نامریی در بین بست های سرامیکی، سیم هایی وجود دارند که می توان آن ها را نیز به صورت نیمه شفاف و بی رنگ درست کرد. برای اطلاع از هزینه ترمیم دندان و استفاده از براکت های سرامیکی هم باید با پزشک مشورت نمایید.

مزایای استفاده از براکت های سرامیکی

مزیت اصلی استفاده از براکت های همرنگ دندان یا براکت های شفاف ارتودنسی، مستتر بودن آن هاست. افرادی که نیاز به ارتودنسی دندان داشته ولی نگران ظاهر خود پس از استفاده از براکت می باشند، می توانند از این براکت ها استفاده کنند. هزینه ارتودنسی سرامیکی از براکت های معمولی فلزی گران قیمت تر بوده ولی از دیگر روش های مورد استفاده مانند براکت های زبانی  ارزان تر اند. به علاوه زمانی که فرد بتواند از یک براکت همرنگ دندان استفاده کنند، برای انجام ارتودنسی سریع راغب تر بوده و همچنین از بسیاری از مشکلات بعدی نیز جلوگیری خواهد شد.

معایب استفاده از براکت های سرامیکی

سرامیک نسبت به فلز شکننده تر بوده و در نتیجه ارتودنسی سرامیکی در خطر بیشتری برای ترک خوردن و یا شکستن قرار دارند. در صورتی که ارتودنتیست قصد استفاده از یک براکت سرامیکی را دارد، باید نسبت به دیگر افراد که از براکت های معمولی استفاده می کنند، جوانب احتیاط را بیشتر رعایت کنید. همچنین قرار دادن براکت های سرامیکی در غلاف خود و بر روی دندان ها به دلیل اصطکاک بیشتر آن ها، می تواند اندکی مشکل باشد. به علاوه، سختی سرامیک از مینای دندان بیشتر بوده و شما باید به هنگام تماس پیدا کردن این دو، بسیار مراقب باشید.

قیمت براکت های سرامیکی

به طور میانگین، هزینه ارتودنسی نامرئی و براکت های سرامیکی اندکی بالا تر از براکت های معمولی فلزی می باشد. در واقع بالا بودن قیمت ارتودنسی نامرئی و براکت‌های سرامیکی بخاطر تلاش بیشتر برای ساختن و همچنین نگهداری دندانپزشک از آن ها می باشد. هزینه ارتودنسی، به نوع بیمه ی درمانی، دندان پزشک ، تعداد دندان هایی که قرار است این براکت بر روی آن ها قرار بگیرد و همچنین مدت زمان استفاده از این براکت بستگی دارد.اما بطور کلی برآورد دقیق قیمت ارتودنسی دندان بدون معاینه کردن بیمار و تهیه طرح درمانی دقیق دشوار است. بنابراین برای اطلاع دقیق از قیمت سیم کشی دندان و ارتودنسی باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه فرمایید.