ارتودنسی لینگوال (Lingual orthodontics)

ارتودنسی لینگوال

در این نوشته می خوانید :

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال روشی است که در آن اجزا یا دستگاهها پشت دندانها و در مجاورت زبان قرار می گیرد. اگرچه جنس براکت ها فلز است ولی با توجه به این که در پشت دندانها قرار می گیرد که دستگاههای دیده نمی شود .

عمده ترین مزیت این دستگاهها ، نا پیدا بودن آنها است. چسباندن براکت ها از سمت داخل دندانها باعث آزردگی زبان بیمار می شود و مشکلاتی هنگام غذا خوردن برای بیمار به وجود می آورد .

یکی دیگر از مشکلات این نوع ارتودنسی هزینه بسیار زیاد آن است که در مقایسه با دستگاههای رایج فلز بسیار بیشتر است . درمان با این دستگاهها از نظر دسترسی برای متخصص ارتودنسی نسبت به درمانهای رایج سخت تر است . با توجه به مطالب عنوان شده معمولاً متخصصین ارتودنسی ، استفاده از روش لینگوال را توصیه نمی کنند .

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال برای چه افرادی مناسب است؟

این نوع ارتودنسی بیشتر برای بیمارانی استفاده می شود که از وجود سیم های ارتودنسی در دهان خود خجالت می کشند با استفاده از این روش دیگران به سختی خواهد فهمید که شما در حال درمان نا فرمی دندان هایتان هستید.

 

از کجا بدانیم ارتودنسی لینگوال برای دندان ها ما مناسب است؟

در کل مناسب ترین  راه  برای پی بردن به این موضوع که آیا براکت های لینگوال می تواند برای شرایط شما استفاده شود یا خیر این است که یک جلسه مشاوره با یک متخصص ارتودنسی ترتیب دهید.با این حال در بیشتر موارد ، اکثر بزرگسالان و نوجوانان کاندید خوبی برای این نوع ارتودنسی هستند.

نکاتی که بهتر است راجب به ارتودنسی لینگوال بدانیم؟

ممکن است دندان ها به هم بخورد

  • بیمارانی که دندان هایشان به شدت رو هم قرار دارد احتمال می رود وقتی در حال جویدن و بستن دندان هایشان هستند نیروهای سنگینی بر روی براکت ها وارد کنند.
  • برخلاف شایعاتی که در دهه های قبل گفته شد ،روش ارتودنسی لینگوال  کامل اثبات شده است.نتایجی که می توان از ارتودنسی لینگوال انتظار داشت مانند ارتودنسی ثابت می باشد. همچنین کاربرد CAD/CAM های پیچیده و تکنولوژی سیم های انعطاف پذیر رباتیک ، باعث شده است که نتایج روش لینگوال قابل پیش بینی تر شود.